هم اکنون تمامی کارشناسان امداد رایانه آنلاین میباشند. در صورت نیاز به دریافت راهنمایی و پشتیبانی با ما تماس بگیرید

به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

انواع پروتکل

برخی دیگر از پروتکل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

پروتکلSPX/IPX:

پروتکل هایSPX2و یاIPX3 از مجموعه پروتکل هایی هستند که توسط تاول نت ور مورد استفاده قرار می گیرند. این پروتکل ها از پشته پروتکلXNS4 که توسط شرکت زیراکس مطرح شده، مشتق می شوند.

پروتکلTCP/IP:

پروتکل5 TCP/IP یکی از اولین پشته های پروتکل شبکه است که اولین بار توسط دپارتمان به عنوان راهی برای پیوند محصولات شبکه شرکتهای مختلف به یکدیگر ارایه شد. بخش یکی از بهترین تعاریف برای ارتباطات داخلی شبکه هاست که توسط بسیاری از سازندگان برای تجهیزات شبکه های محلی و گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

پروتکل Apple Talk:

 این پروتکل توسط شرکت اپل برای برقراری ارتباط بین سیستم های اپل مکینتاش ارایه شده است.

پروتکل های IBM/Microsoft:

پروتکل های شرکتهایMicrosoft, IBM معمولاً بطور مشترک ارایه شده و محصولات این دو کمپانیOS/2 را پشتیبانی می نمایند.

قبل از اینکه توضیح در مورد پروتکل های پشته را آغاز کنیم باید به یک نکته مهم اشاره کنیم و آن چگونگی انتقال اطلاعات در محیط شبکه است. اطلاعات ارسالی در محیط شبکه بسته بندی شده و به صورت بسته های اطلاعاتی ارسال می شوند. هر بسته اطلاعاتی یاPacket در داخل یک قاب یاFrame قرار داده می شود که شامل آدرس و توضیحی در مورد داده های آن است. هر قاب حاوی اطلاعات زیر است:

ـ داده های انتقالی

ـ آدرس مقصد بسته اطلاعاتی که در برگیرنده آدرس شبکه، آدرس ایستگاه و آدرس برنامه کاربردی است.

ـ کدهای کنترلی که نوع و اندازه های قاب را مشخص ساخته و روشهایی را برای کشف و رفع خطاهای احتمالی محیط روی اطلاعات به کار می گیرند.

لازم به ذکراست که :

هرلایه از پشته  پروتکلOSI برای هدف خاصی طراحی شده و یک لایه از ارتباطات بین سیستم ها را تعیین می نماید. زمانی که پروسه ای در محیط شبکه، نظیر درخواست فایل از فایل سرور مطرح می شود، این درخواست از بالا به پایین پشته پروتکل حرکت نموده و در هر لایه برای انتقال در محیط شبکه تبدیلات لازم روی آن صورت می گیرد و هر لایه اطلاعاتخاص خوذ را به بسته اطلاعاتی اضافه می نماید . مسیر حرکت یک بسته اطلاعاتی که از ایستگاه کاری شروع و به فایل سرور ختم می شود . لایه های مختلف نقش برنامه های کاربردی، راه اندازها و سخت افزارهای شبکه برای ارتباط در محیط شبکه را تعیین می کنند. حال بعد از ذکر توضیحات فوق به شرح مختصری پیرامون هر یک از لایه های پروتکل می پردازیم.

لایه های پروتکل :

1. لایه فیزیکی (physical Layer):

 لایه فیزیکی مشخص های فیزیکی سیستم کابل کشی را تعیین می نماید. این لایه در بر گیرنده کلیه تکنیک های ارتباطی در محیط شبکه نظیر اترنت،‌ ارک نت و توکن رینگ می باشد. علاوه بر این اطلاعات مربوط به ارتباطات رادیویی و فیبر نوری، کابل های RS232-C که در ارتباط از طریق مودم مورد استفاده قرار می گیرند، در این لایه گنجانده شده است. بطورخلاصه لایه فیزیکی تعیین کننده خصوصیات زیر خواهد بود:

1ـ اتصالات فیزیکی و الکتریکی

2ـ نحوه تبدیل اطلاعات بسته بندی شده به جریانی از بیت ها برای انتقال روی کابل

3ـ نحوه دسترسی کارت های شبکه به کابل شبکه

استانداردهای شبکه ای که در لایه فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

توسطIEEE1تعریف شده و در مبحث استانداردهای لایه فیزیکی مورد بررسی قرار خواهند

گرفت.

2. لایه پیوند داده (Data _ Link Layer):

 این لایه قوانین ارسالی و دریافت اطلاعات بین دو سیستمی که ارتباطات فیزیکی آنها برقرار شده است را تعیین می نماید. در این لایه فرض بر اینست که ارتباطات فیزیکی برقرار شده و کنترل جریان انتقال بسته های اطلاعاتی باید توسط این لایه صورت گیرد. به عنوان مثال اگرجریان داده در طول شبکه به سرعت انتقال یابد، ایستگاه کاری نیاز به وقفه در ارسال اطلاعات را داشته و یا اگر یک بسته اطلاعاتی یا دیگر بسته ها تداخل کرده و یا هرگز به مقصد نرسد، باید درخواست ارسال مجدد برای ایستگاه فرستنده ارسال شود.لایه پیوند داده از2 زیرلایه LLC, MAC32 تشکیل شده است.MAC انتقال بسته ها به مقصد را مدیریت می کندوLLC بسته های اطلاعاتی را از لایه های بالایی دریافت و آنها را به سوی لایه MAC هدایت می نماید. تکنیک های ارتباطی به نوع کارت شبکه بکار رفته بستگی دارد و یک راه انداز که مطابق با پشته پروتکل می باشد برای تطبیق کارت با نحوه ارتباط مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

3. لایه شبکه (Network Layer):

لایه شبکه پروتکل هایی را برای تعیین مسیر بین سیستم های شبکه معین می نماید. این لایه با توجه به آدرس اطلاعات ارسالی به یافتن بهترین مسیر برای انتقال اطلاعات به سوی مقصد می پردازد.

این امر در ارتباطات داخلی شبکه هایی که دارای بخشهای مختلف هستند، اهمیت زیادی خواهد داشت. به عنوان مثال اگر آدرس مقصد بسته اطلاعاتی یک بخش محلی از شبکه باشد، اطلاعات مستقیماً ارسال خواهد شد، اما اگر مقصد ارسال بسته اطلاعاتی غیر محلی بوده و در بخش دیگری از شبکه  قرار داشته باشد، دسترسی به مقصد از طریق مسیرهای مختلف امکان پذیر خواهد بود و بهترین مسیر توسط این لایه تعیین خواهد شد. پل های ارتباطی(Bridge) ادوات ساده ای هستند که بسته اطلاعاتی را بدون توجه به مسیر بهینه ارسال می نمایند و مسیریاب ها(Routers) ادواتی هستند که با عمل در لایه شبکه به جستجوی بهترین مسیر می پرذازند. در ناول نت ور،  IPXبطور خودکار در لایه شبکه به مسیریابی پرداخته و ارتباط بین کارت های مختلف شبکه را برقرار می نماید.

4. لایه انتقال(Transport Layer):

لایه انتقال آخرین سطح کنترل برای حرکت داده ها از یک سیستم به سیستم دیگر است. این لایه با آشکارسازی هر خطا و انجام اصطلاحات لازم روی اطلاعات، وظیفه کنترل کیفیت اطلاعات ارسالی را به عهده دارد. این لایه کدهای خاصی را که با توجه به ویژگیهای بسته اطلاعات ارسالی استخراج شده اند، به بسته می افزاید که این اطلاعات به منظور بررسی صحت اطلاعات دریافتی در مقصد مورد استفاده قرار خواهند گرفت. بدین ترتیب هرگونه خطا و تغییر که در محیط انتقال روی اطلاعات ارسالی اعمال شود. در مقصد آشکار شده و صحت اطلاعات مورد تردید قرار خواهد گرفت. پروتکل نت ور برای کار درلایه انتقال است.

5. لایه جلسه (Session Layer):

 این لایه برای تبادل اطلاعات بین سیستم ها تعیین وضعیت می نماید. این لایه، اطلاعاتی را در مورد پروتکل ارتباطی مورد استفاده به بسته اطلاعاتی اضافه کرده و تا تکمیل عملیات ارسال، جریان آن را کنترل می نماید. درحقیقت این لایه به عنوان یک ناظر بر جریان ارسال،‌کنترل و نظارت خواهد داشت.

6. لایه نمایش (Presentation Layer):

 پروتکل ها در لایه نمایش بخشی از سیستم عامل و برنامه کاربردی هستند که کاربر روی ایستگاه کاری اجرا نموده تاست. در این لایه اطلاعات برای نمایش یا چاپ سازماندهی می شوند و کدهای داخلی داده ها نظیرTab و کاراکترهای گرافیکی خاص مورد تفسیر قرار می گیرند.

7. لایه کاربرد (Application Layer):

در لایه کاربرد سیستم عامل شبکه و برنامه های کربردی آن در اختیار کاربران قرار داده می شود. کاربران در این لایه فرمانها و درخواستهای سرویس از شبکه را اجرا نموده و این فرمانها بسته بندی شده و به لایه های پایینی پروتکل فرستاده می شوند.

 اکنون بصورت تخصصی تر ، به پحث پروتکل می پردازیم .

کمک رایانه
مشکلات رایانه ای
سوالات رایانه ای
پاسخگویی به سوالات رایانه ای

ارسال پرسش

در صورتی که سوال و یا مشکلی دارید میتوانید با تکمیل فرم زیر و دریافت کد پیگیری پاسخ آن را از کارشناسان امداد رایانه دریافت کنید

 

شماره وارد شده خصوصی خواهد ماند و برای ارتباط با شما استفاده میشود.

فهرست