هم اکنون تمامی کارشناسان امداد رایانه آنلاین میباشند. در صورت نیاز به دریافت راهنمایی و پشتیبانی با ما تماس بگیرید

ترفندهای فتوشاپ
به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

فتوشاپ یکی از نرم افزارهای توسعه یافته است و به همین دلیل نکات و ترفندهای ریز و بسیاری حتی از دید کاربران حرفه ای هم مخفی بماند. فتوشاپ یک نرم افزاری بسیار پیچیده محسوب می شود که حتی افراد حرفه ای نیز کم و بیش امکانات و تنظیمات جدیدی در آن کشف می کنند. کار کردن با نرم افزار فتوشاپ می تواند بسیار زمان گیر باشد، اما ترفندهای فتوشاپ می تواند سرعت جریان کاری شما را افزایش دهند. این ترفندها به شما کمک می کنند که به جای اتلاف زمان خود برای انجام کارهای طولانی، بتوانید تمام وقت خود را صرف طراحی و خلاقیت تصاویر کنید.

 بنابراین با توجه به نکات و ترفندهای فتوشاپ می توانید به صورت عملی مهارت های خود را در فتوشاپ افزایش دهید. ترفند فتوشاپ یک ابزاری اسن که کارها را بسیار آسان می کند اما برای برخی افراد کار با آن سخت است. نرم افزار فتوشاپ ترفندهای جالب و کاربردی دارد که در ادامه مطالب قصد داریم به آن ها اشاره کنیم:

1 – کپی قالب لایه‌ها در فتوشاپ

شاید تا به حال برای شما پیش آمده باشد که ساعت ها وقت خود را صرف طراحی یک لایه و قالب آن کرده باشد و بعد از آن نیاز داشته باشید که این قالب را بر روی لایه ای دیگر پیاده سازی نمایید. در چنین شرایطی می توانید قالب های خود را به لایه جدید کپی کنید. برای دسترسی به قالب لایه ها بایستی روی لایه مورد نظر کلیک نمایید و گزینه  Blending Options را انتخاب نمایید. از این قسمت می توانید خطوط داخلی و خارجی، سایه و دیگر موارد را به لایه خود اضافه کنید.

سپس برای کپی کردن قالب لایه فقط کافی است بر روی لایه راست کلیک کرده و گزینه Copy Layer Style را انتخاب کنید. در ادامه بایستی بر روی لایه خود راست کلیک کرده و Paste Layer Style را انتخاب نمایید.

علاوه براین می توانید قالب لایه را کشیده و بر روی لایه دیگر رها نمایید. البته با این کار قالب از لایه ی اولی پاک خواهد شد.

2 –  تغییر دسته جمعی اندازه‌ تصاویر

یکی از ترفندهای فتوشاپ می توان به تغییر دسته جمعی اندازه تصاویر اشاره کرد. با استفاده از یک اسکریپت (Script) قادرید به راحتی اندازه دسته ی بزرگی از تصاویر را تغییر دهید. برای این کار می توانید از طریق منوی File و از بخش Scripts گزینه ی Image Processor را انتخاب نمایید. علاوه براین می توانید این اسکریپت را بر روی تصاویر که در حال حاضر در فتوشاپ باز هستند اعمال نمایید. به علاوه می توانید بر روی یک پوشه ی کامل تغییرات را اعمال کنید. همچنین قادر هستید پسوند، کیفیت و محل ذخیره تصاویر جدید را انتخاب نمایید. هنگامی که نوع فایل را انتخاب می کنید می توانید گزینه Resize to Fit را انتخاب کرده و سپس اندازه تصاویر را تعیین کنید. با توجه به نیاز خود می توانید طول و عرضی تصاویر را انتخاب کنید. پس از انتخاب گزینه های مورد نظر بر روی Run کلیک نمایید.

3 – نمایش دادن یا مخفی کردن تمام لایه های دیگر

 نمایش دادن لایه ها و یا مخفی کردن آن ها یکی از ترفندهای فتوشاپ محسوب می شود. از طریق منوی Windows گزینه Layers را انتخاب نمایید تا پنل لایه ها باز شود.  سپس برای این کار می توانید با نگه داشتن کلید Alt و کلیک کردن روی علامت چشم کناره یک لایه می توانید تمام لایه ها را نمایش یا مخفی کنید.

4 –  به راحتی از یک لایه select بگیرید

برای select گرفتن از یک لایه کلید Ctrl را فشار دهید و روی عکس عکس کوچکی که در کناره هر لایه وجود دارد کلیک نمایید. (به عبارتی روی layer thumbnail کلیدهای ترکیبی Click + Ctrl   را بزنید). با این کار می توانید از محتویات لایه یه selection بگیرید.

5 – نمایش بیش از ۲۵ سند آخر

چنان چه قصد دارید 25 سند اخر را نمایش دهید، می توانید از طریق منوی File به بخش Open Recent بروید. همچنین می توانید تعداد اسناد لیست شده در این بخش را از طریق منوی Photoshop -> Preferences -> File Handlin تغییر دهید. سپس تعداد سند را در پایین پنجره وارد نمایید.

6 – انتخاب سریع یک لایه

چنان چه قصد دارید با لایه های بسیاری کار کنید، ممکن است پیدا کردن لایه و انتخاب لایه ای که مورد نظر شماست کاری سخت باشد. چندین روش برای دسترسی سریع و مستقیم به لایه ها وجود دارد که نیازی به استفاده از پنل لایه ها نیست. ابزار Move را انتخاب کنید یا کلید V را نگه دارید. از منوی بالای صفحه از فعال بودن گزینه Auto-Select مطمئن شوید و سپس گزینه مقابل آن را بر روی Layer قرار دهید. بر روی هر آیتمی که قصد دارید در محیط کار خود کلیک نمایید تا انتخاب شود و به لایه فعال تبدیل شود.

علاوه براین با انتخاب گزینه Groups به جای Layer قادر هستید انتخاب گروه ها را ساده تر نمایید. گزینه های دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از ابزار Move و نگه فشار دادن کلید Ctrl یا Cmd و کلیک کردن بر روی لایه است. چنان چه محیط کار شلوغی دارید، قادر هستید با استفاده از روش زیر کار خود را به صورت دقیق انجام دهید.

 ترفندهای فتوشاپدر ادامه با نگه داشتن کلید Ctrl یا Cmd بر روی لایه ی خود در محیط کار راست کلیک نمایید. نام لایه مورد نظر خود را از فهرست موجود انتخاب کنید. در صورتی که قصد داشته باشید در یک لحظه تمام لایه ها را انتخاب کنید می توانید از طریق کلیدهای ترکیبی ” Ctrl + Alt + A ” یا ” Cmd + Option + A ” و یا از طریق منوی Select گزینه ی All Layers را انتخاب نمایید.

 ترفندهای فتوشاپ7 – مشاهده همزمان تصویر بزرگ و کوچک

یکی از ترفندهای فتوشاپ مشاهده همزمان تصاویر بزرگ و کوچ است. چنان چه بر روی یک تصاویر کار می کنید، امکان مشاهده تصویر بزرگ شده و کوچک شده آن در یک زمان می تواند بسیار کاربردی باشد. یعنی شما می توانید ویرایش های جئی خود را در محیطی با جزئیات بالا صورت داده و تاثیرات آن را بر روی تصویر کلی خود مشاهده نمایید. برای رویت یک تصویر بزرگ نمایید شده و سایز اصلی به صورت همزمان مراحل زیر را انجام دهید.

از منوی Window و از بخش Arrange گزینه « ” Filename” New Window for»  را انتخاب نمایید. با این کار نسخه جدید از تصویر شما در زبانه ای دیگر باز می شود. از طریق منوی Window و از بخش Arrange گزینه ی ” up vertical-2″ را انتخاب نمایید تا هر دو بوم در کنار یکدیگر نمایش داده شوند. حال یکی از بوم های خود را بزرگ نمایید کنید. این کار از طریف کلیدهای ترکیبی “+ + Ctrl ” صورت می گیرد.

8 – ساخت کلیدهای میانبر سفارشی

یکی دیگر از ترفندهای فتوشاپ می توان به ساخت کلیدهای میانبر اشاره کرد. برای ایجاد کلیدهای میانبر در فتوشاپ می توانید از طریق منوی Edi گزینه ی Keyboard Shortcuts را انتخاب نمایید و یا از طریق کلیدهای ترکیبی ” Shift + Ctrl + K” این کار را انجام دهید. سپس با استفاده از پنلی که باز می شود می توانید کلیدهای میانبر موجود از میان بخش های Application Menus، Panel Menus و Tools را انتخاب کنید. در فهرست کشویی Shortcuts For گزینه Application Menus را انتخاب نمایید.

کمی پایین تر در فهرست موجود بخش Window را باز کنید تا تمام گزینه های زیر شاخه ی آن مشخص شوند. سپس پایین تر رفته و بر روی گزینه ” up vertical-2″ کلیک نمایید. کلید میانبری که قصد دارید از آن استفاده نمایید را وارد کنید. چنان چه قصد دارید کلید میانبر انتخابی شما از قبل در حال استفاده باشد، فتوشاپ به شما پیغام خواهد داد. سپس روی گزینه OK کلیک نمایید. برای ایجاد یک محیط کار جدید تمام پنل هایی که استفاده می کنید را باز کرده کنید. سپس از طریق منوی Windows و از بخش Workspace گزینه New Workspace را انتخاب کنید تا یک رابط سفارشی ایجاد شود.

ارسال پرسش

در صورتی که سوال و یا مشکلی دارید میتوانید با تکمیل فرم زیر و دریافت کد پیگیری پاسخ آن را از کارشناسان امداد رایانه دریافت کنید

 

شماره وارد شده خصوصی خواهد ماند و برای ارتباط با شما استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Easysoftonic