سامانه سجام

فهرست مطالب

به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

در این مقاله قصد داریم که در رابطه با سامانه سجام مطالب مفید و مهمی را خدمت شما عزیزان مطرح کنیم .

در گذشته نه چندان دور مردم برای خرید و فروش های بورسی خود باید روزانه از ساعت 30/8 صبح تا 12 و یا 2 بعد از ظهر را در بازار های بورسی حضور پیدا می کردند تا بتوانند سهام های خود را در بازار سرمایه کنترل کنند ، که این کار هم زمان زیادی را از آنها می گرفت و هم باعث صرف هزینه هایی برای آنها می شد .

 اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود آن به بازار سرمایه و بورس دیگر نیازی به حضور پیدا کردن در مراکز بورسی برای خرید و فروش سهام نیست ، بلکه در حال حاضر می توان خرید و فروش های بورسی را بدون مراجعه به بازار سرمایه و کارگزاری ها به راحتی و به صورت خرید و فروش آنلاین انجام داد .

حال می خواهید بدانید که سامانه سجام چه ارتباطی با مسائل ذکر شده در فوق دارد ؟  و می خواهید بدانید که سامانه سجام چیست ؟

ما در این مقاله به بیان نکات مختلفی در خصوص سامانه سجام خواهیم پرداخت . به عنوان مثال : در این مقاله خواهیم گفت که سامانه سجام چیست ؟ مزایای ثبت نام در سامانه سجام چیست ؟

و یا به آموزش ثبت نام در سامانه سجام ، هزینه ثبت نام در سامانه سجام و … می پردازیم .

پس اگر شما هم به دنبال پاسخی برای سوالات ذکر شده در فوق هستید ، به شما پیشنهاد می کنیم که این مقاله را با دقت مطالعه نمایید .

سامانه سجام

سامانه سجام چیست ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که سامانه سجام عبارت است از یک سامانه زیر ساختی در بازار سرمایه که هدف آن کسب درآمد نیست بلکه هدف از آن ایجاد یک سامانه مادر برای جمع آوری کردن اطلاعات مربوط به مشتری ها است .

سامانه سجام مخفف عبارت ( سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان ) است و آن را یک سامانه ملی نیز می نامند ، زیرا سامانه سجام به صورت فراگیر برای ثبت نام اولیه از تمامی سرمایه گذاران اعم از : حقیقی ، حقوقی ، ایرانی و حتی خارجی در بازار سرمایه مورد استفاده قرار می گیرد .  

 

مزایای ثبت نام در سامانه سجام چیست ؟

ثبت نام در سامانه سجام مزایایی دارد که این مزایا از قبیل زیر هستند :

1-   اشخاصی که اطلاعات شخصی و سهامداری خود را در سامانه سجام ثبت می کنند ، باعث طبقه بندی بانک اطلاعاتی بازار سرمایه می شوند و همچنین باعث می شوند تا به نهادهای مالی کمک فراوانی شود .

2-   از دیگر مزایای ثبت نام در سامانه سجام ، یک دست شدن اطلاعات است که باعث می شود تا دسترسی به اطلاعات راحت تر شود ، که در این صورت دیگر اشخاص نیازی ندارند تا برای به دست آوردن هر اطلاعاتی به چند سازمان مراجعه کنند .

3-   مزیت دیگر استفاده از این سامانه برای اشخاص این است که  در صورتی که در این سامانه یک بار ثبت نام انجام شود ، دیگر اشخاص نیازی ندارند تا برای کارهایی از قبیل : دریافت کد بورسی ، صدور کد مربوط به سبدگردانی ، تغییر دادن کارگزاری ، تغییر دادن صندوق ، دریافت سود حاصل از سهام و امور دیگر به دفترهای کارگزاری و یا دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند .

4-   سامانه سجام باعث جلوگیری از پولشویی و تامین مالی غیر مجاز می شود .

5-   از سوی دیگر اطلاعات اشخاص در این سامانه محفوظ می ماند و سواستفاده گران دیگر نمی توانند به اطلاعات این اشخاص دسترسی داشته باشند .

6-   در صورت ثبت نام در سامانه سجام می توان بدون اینکه به احراز هویت مجدد نیازی باشد ، از خدمات موسسات فعال در بازار مالی بهره مند شد .

7-   از مهم ترین مزایای ثبت نام در سامانه سجام این است که سود شرکت های بورسی که اشخاص در آنها سهامدار هستند ، بدون اینکه نیازی به مراجعه به بانک باشد ، به صورت مستقیم به حساب بانکی اشخاص واریز می شود .

8-   از طریق سامانه سجام خدمات مربوط به سهام عدالت را نیز می توان انجام داد  و افراد از طریق سامانه سجام می توانند به سهام عدالت خود دسترسی داشته باشند .

سامانه سجام

آموزش ثبت نام در سامانه سجام  : ( آموزش سامانه سجام )

برای ثبت نام در سامانه سجام باید 6 مرحله از قبیل زیر طی شود :

1-   وضعیت اولیه موجود

2-   تکمیل کردن فرم ها

3-   دریافت کد رهگیری و تاییدیه استعلام

4-   انجام احراز هویت به صورت غیر حضوری و یا حضوری

5-   انجام دادن عملیات احراز هویت در مراکز منتخب شده

6-   و در انتها تایید سهامدار در سامانه سجام بورسی

تمامی این مراحل باید برای ثبت نام در سامانه سجام طی شوند ، که در ادامه مقاله این مراحل را به صورت گام به گام برای شما عزیزان شرح می دهیم .

 

نکته : افرادی که به برای اولین بار می خواهند وارد معاملات در بازار سرمایه شوند ، باید علاوه بر پر کردن فرم های کارگزاری ، اطلاعات خواسته شده در سامانه سجام بورس را نیز تکمیل کنند تا بعد از طی شدن مراحل ، یک کد 10 رقمی به شماره تلفن همراهی که اعلام شده است توسط سامانه  سجام ارسال گردد و این کد باید به مسئول کارگزاری اعلام گردد تا ثبت نام اشخاص کامل شود .

 

آموزش گام به گام ثبت نام سامانه سجام :

ثبت نام سامانه سجام به صورت گام به گام به شکل زیر می باشد :

1-   در مرحله اول اشخاص باید به سایت sejam.ir وارد شوند. سپس شماره همراه خود را در سامانه وارد کنند تا کد مربوطه برایشان پیامک گردد ، بعد از اینکه کد ارسالی در سامانه سجام وارد شد ، اشخاص مرحله وضعیت اولیه به اتمام می رسانند .

2-   در مرحله دوم فرم های مربوطه باید با اطلاعات صحیح پر شود . لازم به ذکر است که اطلاعات این بخش به چند دسته مختلف از قبیل : ارتباطی ، سهامداری ، مالی ، شغلی ، اطلاعات مربوط به حساب بانکی و هویتی تقسیم می شوند .

3-   بعد از اینکه مراحل ثبت نام در سامانه سجام تکمیل شد و تعهدات استعلام اطلاعات هویتی پذیرفته شد ، اطلاعات مربوط به کدهای سهامداری و اطلاعات حساب بانکی شخص گرفته می شود و در صورتی که اینها نیز تایید گردند سپس کد پیگیری برای اشخاص پیامک داده می شود .

4-   بعد از اینکه ثبت نام در سامانه سجام بورس انجام شد ، یک کد 10 رقمی برای شخص پیامک می شود که احراز هویت الکترونیکی از طریق نرم افزارهای سیگنال ، آپ و یا کارگزاری صورت می گیرد  .

سامانه سجام

آموزش تصویری سامانه سجام :

1-   در ابتدا باید وارد سامانه ثبت نام در سامانه سجام بورس به نشانی profilesejam.csdiran.com شد ، که در صورت وارد شدن به این وب سایت ، اشخاص به صفحه ای که در تصویر زیر مشخص است هدایت می شوند .

سامانه سجام

2-   در این قسمت باید روی گزینه ثبت نام در سجام کلیک شود که بعد از آن صفحه ای به شکل زیر نمایش داده می شود :

سامانه سجام

3-   در این صفحه باید کد تاییدی که به تلفن همراه شخص ارسال می شود را در قسمت مشخص شده در تصویر زیر وارد کرد و در قسمت پایینی آن نیز کد ملی 10 رقمی باید وارد شود . بعد از آن دکمه تایید را زده و به مرحله بعد می روید . 

نکته : در این بخش باید اشخاص حقیقی و یا حقوقی را بر اساس اینکه ثبت نام را برای شخص انجام می دهید و یا برای شرکت ، انتخاب کنید .

سامانه سجام 

4-   در صفحه بعد که در تصویر زیر نمایش داده شده است ، اگر ثبت نام برای شخص انجام میشود باید گزینه اصیل انتخاب شود و اگر ثبت نام به نمایندگی از فرد و یا شرکتی انجام می شود باید گزینه نماینده قانونی انتخاب شود .

سامانه سجام 

5-   در مرحله بعد باید یکی از درگاه های بانکی که در تصویر زیر مشخص است ، انتخاب شود و مبلغ 10 هزار تومان واریز گردد .

سامانه سجام 

6-   در مرحله ششم نیز باید اطلاعات هویتی از قبیل : نام و نام خانوداگی و … که اطلاعات شناسنامه ای اشخاص هستند به ترتیب خواسته شده وارد گردد و بعد از تکمیل اطلاعات دکمه تایید زده می شود و به مرحله بعد انتقال داده می شود .

سامانه سجام 

7-   در مرحله هفتم باید اطلاعات ارتباطی از قبیل : کد پستی ، آدرس ، ایمیل و … مطابق با تصویر وارد شود و با زدن دکمه تایید به مرحله بعد رفت .

سامانه سجام

8-   در مرحله هشتم نیز باید نوع بازار درخواستی اعم از : بازار بورس و یا فرابورس و یا بورس کالا و بورس انرژی انتخاب شود . لازم به ذکر است که سرمایه گذاران حقیقی بیشتر در بازار های بورس اوراق بهادار و کالا فعالیت می کنند ولی اشخاص حقوقی بر اساس برنامه های خود ممکن است در بورس انرژی نیز وارد شوند .

در این مرحله بعد از تعیین کردن نوع بازار مربوطه باید کد سهامداری شخص نیز وارد شود و در نهایت به مرحله بعد منتقل شد  .

 

سامانه سجام

9-   در مرحله نهم اطلاعات شغلی خواسته شده باید وارد شوند . در این قسمت تکمیل کردن اطلاعات ستاره دار کفایت می کند . لازم به ذکر است که اشخاصی که خانه دار هستند در این قسمت می توانند اطلاعات مربوط به خانه خود را نیز وارد کنند . بعد از این مرحله اشخاص به قسمت مربوط به اطلاعات مالی وارد می شوند .

سامانه سجام 

10-         در قسمت اطلاعات مالی نیز می توان فقط قسمت های ستاره دار را پر کرد . بعد از آن مطابق با تصویر با زدن دکمه تایید به مرحله بعد وارد می شوید .

سامانه سجام 

11-         مرحله یازدهم نیز مربوط به اطلاعات حساب بانکی است . در این قسمت باید شماره حسابی که به کارگزاری داده شده است وارد گردد . لازم به ذکر است که در این بخش باید تمامی اطلاعات به درستی وارد شود و حتما تیک گزینه حساب پیش فرض زده شده باشد .

سامانه سجام 

12-         در آخرین مرحله نیز باید شخص متعهد شود که همه اطلاعات را به درستی وارد کرده است و هر گونه تغییر در اطلاعات ذکر شده را فورا از طریق سامانه سجام بورس اعلام کند . بعد از آن تمامی اطلاعات به صورت یک جا به شخص نمایش داده می شود تا از درستی آنها اطمینان حاصل کند و بعد مجددا یک کد 10 رقمی به شماره تلفن همراه شخص ارسال می شود . حال اگر شخصی که ثبت نام انجام داده است یک شخص تازه وارد باشد باید کد 10 رقمی مزبور را به کارگزاری اعلام کند و اگر پیش از تاریخ ذکر شده ثبت نام را انجام داده باشد ، دیگر در این قسمت نباید کاری انجام دهد .

بعد از انجام این مراحل و بعد از گذشت حدود یک ماه ، پیامکی ارسال می شود که بر اساس آن باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه شود و فرم های مورد نظر پر شود تا ثبت نام در سامانه سجام بورسی نهایی گردد .

 

هزینه ثبت نام در سامانه سجام :

برای ثبت نام مبلغ 10 هزار تومان باید هزینه شود . احراز هویت سجام رایگان می باشد ، اما اگر برای احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه شود هزینه ای به مقدار 5 هزار تومان تا 10 هزار تومان باید پرداخت گردد . با این وجود مجموع هزینه ثبت نام سامانه سجام به میزان 15 الی 20 هزار تومان می باشد .

 

اشاره به چند نکته مهم در خصوص سامانه سجام بورس :

1-   ویرایش اطلاعات بعد از نهایی شدن ثبت نام اولیه به دو روش انجام می شود : مراجعه به وب سایت profilesejam.csdiran.com و انجام دادن مجدد مراحل اول و دوم و ویرایش اطلاعات مورد نظر . روش دوم نیز تماس گرفتن با شماره 6461 021 می باشد .

2-   کد رهگیری 10 رقمی پیامک شده باید تا پایان مرحله ثبت نام نگهداری شود .

3-   فرقی نمی کند که نوع فعالیت شخص چه باشد و یا در کدام کارگزاری فعالیت کند ، تنها چیزی که مهم است این می باشد که اشخاص باید حتما در سامانه سجام بورس ثبت نام کنند .

 

سخن پایانی :

ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا تمامی سوالات و نکات مهم را در خصوص سامانه سجام برای شما عزیزان مطرح کنیم ، همچنین نحوه استفاده از سامانه سجام ، ثبت نام در سامانه سجام و آموزش سامانه سجام به صورت گام به گام را نیز مطرح کردیم .

حال امیدواریم که مطالب ذکر شده در این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد .

در انتها می خواهیم وب سایت www.123pc.ir را به شما عزیزان معرفی کنیم .

وب سایت امداد رایانه کمک کامپیوتر ارائه دهنده خدماتی از قبیل : خدمات موبایل کمک ، خدمات رایانه کمک ، مشاوره تلفنی تخصصی ، خدمات تعمیری به صورت حضوری و طراحی سایت می باشد . چنانچه در خصوص موارد ذکر شده مشکلی و یا سوالی داشتید ، می توانید به این وب سایت مراجعه کنید و از آن کمک بگیرید .

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

روش های تماس با امداد رایانه

آخرین نوشته ها

دسته بندی نوشته ها