هم اکنون تمامی کارشناسان امداد رایانه آنلاین میباشند. در صورت نیاز به دریافت راهنمایی و پشتیبانی با ما تماس بگیرید

به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

یکی از مشکلاتی که در اکثر شرکت ها که با کامپیوتر سر و کار دارند مشکل شبکه های کامپیوتری می باشد. هر دفتر کاری که از دو یا بیشتر کامپیوتر استفاده می کنند می توانند از شبکه های کامپیوتری استفاده کنند.  استفاده از شبکه کردن دو کامپیوتر بسیاری از امکانات را به ما ارائه می دهد. که از جمله این امکانات می توان به استفاده مشترک از منابع سخت افزاری مانند پرینتر و همچنین شیر کردن اطلاعات نام برد. در این مقاله قصد داریم نحوه مشکل شبکه های کامپیوتری، شبکه کردن دو کامپیوتر و همچنین مشکلاتی که بعد از شبکه کردن دو کامپیوتر ممکن است به وجود بیاید را مورد ارزیابی قرار میدهیم:

اینکه شما از چه بستری قصد دارید برای شبکه کردن کامپیوتر های خود استفاده نمایید اولین سوالی است که باید پاسخ داده شود. معمولا در شرکت ها و دفاتر کار با توجه به امکانات و فضا از دو مدل شبکه می توان استفاده کرد:

اولین مدل شبکه کردن سیستم ها بر بستر کابل LAN می باشد. دومین حالت استفاده از شبکه بر بستر وایرلس می باشد که این دو مورد را به شما توضیح خواهیم داد:

مشکل شبکه های کامپیوتریکابل LAN

در حالت اول شما باید یک سوئیچ داشته باشید که تمام سیستم ها از طریق کابل به آن متصل شوند ولی چون در تمام دفاتر از مودم های ADSL برای برقراری اینترنت در دفتر استفاده می شود. شما می توانید از همین مودم ها برای راه اندازی شبکه کامپیوتری خود استفاده نمایید. در واقع تمام سیستم هایی که به این مودم وصل باشند در حقیقت در یک شبکه قرار گرفته اند.  دیگر نیازی به استفاده از سوئیچ جداگانه نیست. مگر این که پورت های خروجی مودم کافی نباشد که در این صورت باید از یک سوئیچ در کنار مودم استفاده نمایید.

وایرلس

در حالت دوم نیز تفاوت زیادی با حالت اول ندارد و فقط به جای این که شما از طریق بستر کابل به مودم وصل شده باشید بر بستر وای فای به مودم وصل شده اید و می توانید شبکه را بر بستر وای فای راه اندازی نمایید.

اما در مورد تنظیمات شبکه اولین کاری که باید انجام دهید دادن آی پی به کارت شبکه هر سیستم می باشد. البته هر سیستم که به مودم وصل می باشد به صورت اتوماتیک یک آی پی از مودم دریافت می کند. ولی اگر خودتان به صورت دستی این آی پی را به کارت شبکه بدهید کار اصولی تری انجام داده اید.

برای دادن آی پی به کارت شبکه کافیست به کنترل پنل رفته و قسمت NETWORK& INTERNET را باز کنید و سپس به قسمت NETWORK&SHARIN center بروید. در این قسمت و سمت چپ گزینه change adapter setting را بزنید و در صفحه ای که برای شما باز می شود ادپتر های شبکه قابل نمایش خواهند بود رو ethernet و یا WIFI کلیک راست کنید و گزینه properteise را بزنید. در گزینه هایی که برای شما باز  می شود که همگی تیک خورده اند. گزینه internet protocole version 4 را انتخاب کنید. سپس دوبار روی آن کلیک کنید که صفحه تنظیمات آن باز شود. در این قسمت تنظیم را روی use the folwing ip address قرار دهید و آی پی های زیر را داخل آن وارد کنید:

ip address: 192.168.1.15
subnetmax: 255.255.255.0
default gteway: 192.168.1.1
dns server: 4.2.2.4

و به این نکته دقت کنید که در قسمت آی پی ادرس تمام آی پی ها یکی می باشد و اخرین فیلد را برای هر کامپیوتر متفاوت وارد کنید. به عنوان مثال برای کامپیوتر بعدی که قصد دارید به آن آی پی دستی دهید آی پی زیر را وارد نمایید:

192.168.1.16

خوب باید تمام سیستم ها را طبق روند بالا آی دهی کنید و در قسمت بعدی نحوه دسترسی کامپیوتر ها به هم را به شما آموزش خواهیم داد.

برای اینکه به فایل های شیر شده سیستم دیگری دسترسی داشته باشید دو روش وجود دارد که در اینجا به شما آموزش میدهیم:

برای مشاهده مقاله درباره رایانه کمک کلیک کنید

run را در ویندوز باز کنید و داخل آن متن زیر را عینا تایپ نمایید:

//192.168.1.15

بعد از دو بک اسلش آی پی سیستمی که قصد دارید به آن متصل شوید را وارد کنید. همان گونه که میبنید یک صفحه برای شما باز می شود که داخل ان فولدرهایی که در کامپیوتر رو به رو شیر شده است نمایش داده می شود. البته این نکته را دقت کنید اگر تنظیمات شبکه کامپیوتر رو  با استفاده از پسوورد انتخاب شده باشد در این صورت شما حتما باید یوزر و پسوورد ورودی برای کامپیوتر هدف را بزنید که به شما اجازه دسترسی به فایل های شیر شده داده شود. ولی اگر این امنیت برای شما چندان مهم نباشد شما می توانید این گزینه را غیر فعال کنید تا بدون احتیاج به یوزر پسوورد وارد صفحه شیر کامپیوتر رو به رو شوید.

اما برای انجام این تنظیم به صفحه NETWORK&SHARIN center رفته و در سمت چپ گزینه change advance sharing option را بزنید. با زدن این گزینه تنظیماتی برای شما باز می شود. باید تمام گزینه ها رو enable باید و تنها گزینه مربوط به پسوورد که اخرین گزینه می باشد را باید غیر فعال کنید. از موارد دیگری که در شبکه های کامپیوتری مشکل ساز می شود فایروال ویندوز می باشد. در صورتی که فایروال به درستی تنظیم نشده باشد در کارکرد شبکه های کامپیوتری اختلال ایجاد می کند که فعلا می توانید فایروال ویندوز را خاموش کنید.

ارسال پرسش

در صورتی که سوال و یا مشکلی دارید میتوانید با تکمیل فرم زیر و دریافت کد پیگیری پاسخ آن را از کارشناسان امداد رایانه دریافت کنید

 

شماره وارد شده خصوصی خواهد ماند و برای ارتباط با شما استفاده میشود.

فهرست