هم اکنون تمامی کارشناسان امداد رایانه آنلاین میباشند. در صورت نیاز به دریافت راهنمایی و پشتیبانی با ما تماس بگیرید

به این نوشته امتیاز دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

امروزه گوشی های هوشمند به یکی از وسایل مهم زندگی ما تبدیل شده اند. تقریبا همه ما در طول روز همه جا گوشی را با خود به همراه داریم. بنابراین این امکان وجود دارد که گوشی های ما در معرض سرقت اطلاعات یا حتی خود گوشی شویم. در حال حاضر گوشی های هوشمند تبدیل به محلی برای نگهداریی و محافظت از اطلاعات شخصی و محرمانه ای مانند کلمات عبور، اطلاعات کارت های اعتباری و غیره شده اند. آیا تا به حال فکر کرده اید که ممکن است اطلاعات گوشی شما مورد سوء استفاده دیگران قرار گیرد؟ یا این که از چه نشانه هایی متوجه هک شدن گوشی و سرقت اطلاعات آن توسط افراد سود جو شویم؟

امروزه هک شدن تلفن های هوشمند به یکی از دغدغه های اکثر کاربران تبدیل شده است. از آنجایی که گوشی معمولا حکم یک ابزار همه کاره را دارد، اطلاعات مهمی در آن نگهداری می شود. در نتیجه هک شدن گوشی و به سرقت رفتن اطلاعات آن می تواند خسارات بسیاری را ایجاد نماید. خوشبختانه وقتی که گوشی یا تبلتی هک می شودريال نشانه های مشکوک و خاصی در آن مشاهده می شود.  در ادامه می خواهیم شما را با نشانه های هک شدن گوشی آشنا کنیم:

زود تمام شدن شارژ گوشی

خالی شدن سریع شارژ گوشی از علت هایی است که به هیچ عنوان نمی تواند از دلایل ها هک شدن گوشی هوشمند به شمار رود. چرا که در بسیاری از موارد به سبب افت کیفیت شارژدهی باتری یا تنظیمات غلط در دستگاه به وجود می آید. ولی در برخی از موارد و در شرایط خاص ممکن است خالی شدن شارژ باتری به صورت ناگهانی و به شکل مشکوکی صورت گیرد که این موضوع می تواند یکی از نشانه های هک گوشی موبایل باشد و حتما بایستی جدی گرفته شود.

نشانه های هک شدن گوشی : کند شدن بیش از حد گوشی

یکی از نشانه های هک شدن گوشی می توان به کند شدن بیش از حد گوشی اشاره کرد. البته همواره کند شدن گوشی های هوشمند به معنی هک شدن آن ها نیست. چرا که تمام گوشی ها به مرور زمان و با افزایش حجم اطلاعاتی که در حافظه آن ها ذخیره می شود دچار کندی می شوند. بنابراین این موضوع یک امر کاملا طبیعی به شمار می رود. کند شدن گوشی وقتی می تواند یکی از نشانه های هک شدن آن باشد که به صورت ناگهانی و بدن دلیل ایجاد شود و شدت آن بیش از حد باشد. به مثال تا دیروز به سادگی از گوشی خود استفاده می کردید و کمترین لگ و تاخیری هم در کارکرد آن وجود نداشت.

اما از امروز و با نصب یک نرم افزار جدید کارکرد دستگاه به شدت کاهش پیدا کرده است. در این حالت کندی کارکرد گوشی می تواند یکی از نشانه های هک شدن باشد. پس کند شدن ناگهانی گوشی را جدی بگیرید.

گرم شدن دائمی گوشی

یکی از عواملی که به صورت واضح می تواند از نشانه های هک شدن گوشی باشد بیش از حد گرم شدن گوشی هوشمند است. چنان چه با موبایل خود بازی نمی کنید یا به صورت مداوم با برنامه خاصی کار نکرده اید، ممکن است هدف جاسوسی قرار گرفته باشید. توجه نمایید که گرم شدن نسبی گوشی به دلیل شارژ شدن طبیعی است. هنگامی که گوشی شما هک شود و اطلاعات در پس زمینه آن در حال مبادله باشند، پردازنده گوشی در حال کار خواهد وبد و این مسئله منجر به داغ شدن گوشی بدون این که شما از آن استفاده ای کرده باشید می شود. پس داغ شدن بدون دلیل گوشی های هوشمند خود را نادیده نگیرید و توجه خاصی به این موضوع داشته باشید.

نشانه های هک شدن گوشی: مشاهده نرم افزار‌هاي جدید بر روی صفحه نمایش

گاهی اوقات ممکن است کاربران در دسترس نقوذ قرار بگیرند و نرم افزارهای جدید و غیرمعمول را در لیست مدیریت نرم افزار خود مشاهده نمایند. بنابراین باید همواره نرم افزارهای فعال خود را بررسی نمایید. چنان چه هر گونه عملکرد غیرعادی نرم افزاری که موجب افزایش مصرف باتری می شود را پیدا نمایید. چرا که ممکن است دارای برنامه های مضر باشد.

نشانه های هک شدن گوشیپخش زنده ویدئو بـه صورت خودکار

چنان چه گوشی موبایل شما ویدئو زنده ای را به صورت اتوماتیک پخش کرد یکی از روش هایی است که هکرها برای بازرسی بر فعالیت گوشی و یا شنود استفاده می کنند. اگر در چنین وضعیتی گوشی شما به صورت  مداوم فعالیت کرد و یا باتری آن به سرعت خالی شد، کاربر بایستی داده های اینترنت و مقدار مصرف آن را بررسی کند.

نشانه های هک شدن گوشی: برقراری تماس و ارسال پیامک بدون اطلاع کاربر

یکی دیگر از نشانه های هک شدن گوشی می توان به برقراری تعدادی تماس و ارسال چندین پیام که توسط شما صورت نگرفته است. در این صورت بایستی شدیدا نسبت به این موضوع مراقب باشید چرا که برخی عددهایی که با آن تماس برقرار می شود می تواند شما را به سمت فردی که گوشی شما را هک کرده راهنمایی کند.

نشانه های هک شدن گوشی: مسدود شدن ایمیل

این امکان وجود دارد که متوجه شوید ایمیل رسمی شما با فیلترهای خاصی مسدود شده و دلیل آن نیز ارسال پیام هایی به ایمیل شما از منابع مشکوک قید کرده باشد. وقتی که احساس کردید گوشی شما در دسترسی نفوذ قرار گرفته است ضروری است یکی از اقدامات زیر را انجام دهید:

تغییر کلمات عبور مهم

استفاده از مکانیزم تایید هویت چند مرحله ای

بازنشانی گوشی

بررسی مصرف دیتا توسط گوشی

برای بررسی مصرف اینترنت از طریق گوشی هوشمند می توانید از طریق phone’s network usage اقدام نمایید. نرم افزارهای جاسوسی که برای اعمال جاسوسی در گوشی نصب می شوند فعالیت خود را به واسطه ارسال و دریافت دیتا انجام می دهند که در حقیقت همان مصرف اینترنت است. چنان چه تغییرات چشمگیری را در مصرف اینترنتی گوشی خود مشاهده کردید، اتمال شنود شدن گوشی شما و جاسوسی اطلاعات آن نیز وجود دارد.

نشانه های هک شدن گوشیترفند هایی برای جلوگیری از جاسوسی موبایل

اگر با وجود نشانه هایی که در بالا برای شما شرح دادیم از تحت کنترل بودن گوشی خود اطمینان حاصل کردید، با استفاده از ترفندهای زیر قادرید ایمنی گوشی خود را بالا ببرید  و از سرقت اطلاعات و خسارات احتمالی جلوگیری کنید:

استفاده از گوشی های روت نشده

استفاده از گوشی های هوشمند روت شده، به منظور صدور مجوز برای دسترسی هکرها به کدهای گوشی و تغییر آن است. بدین ترتیب قادرید با استفاده از راه های حذف روت اندروید پیش بروید.

استفاده از آنتی ویروس

نصب آنتی ویروس تا حدودی می تواند مانع  از نفوذ بدافزارها در گوشی های هوشمند و هک شدن آن ها شود. رمزگذاری گوشی نیز می تواند تا حدی مانع بزرگی برای جاسوسی گوشی باشد. البته این مورد برای جلوگیری از دسترسی ساده به گوشی برای نصب برنامه های مخرب کاربرد دارد.

ارسال پرسش

در صورتی که سوال و یا مشکلی دارید میتوانید با تکمیل فرم زیر و دریافت کد پیگیری پاسخ آن را از کارشناسان امداد رایانه دریافت کنید

 

شماره وارد شده خصوصی خواهد ماند و برای ارتباط با شما استفاده میشود.

فهرست